Сабақ

Мақсаты

1. Адам ағзаларын және олардың организмде орналасуын зерттеу

2. Әр органның қызметін зерттеу

3. Пластилиннен адамның ішкі ағзасын жасау

Мұғалімге арналған нұсқаулықтар

– Жобаның практикалық бөлімінде оқушылар 4-5 адамнан тұратын топтарда жұмыс істейді.

– Оқушылар адам ағзасы, мүшелерінің орналасуы мен қызметі туралы хабардар болуы керек.

– Практикалық бөлімді бастамас бұрын, оқушылырға барлық қажетті материалдарды таныстырыңыз және беріңіз.

– Сабақтың басында оқушыларға PBL (project based learning) айдарын түсіндіріңіз. 4K дағдылары (сыни ойлау, ынтымақтастық, шығармашылық, презентация).

Steam сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері

Сабақты бастамас бұрын мұғалімге қауіпсіздік ережелерімен танысуға кеңес беріледі. Қажет болған жағдайда (ҚЕ-де көрсетілген заттарды пайдаланған жағдайда) оқушыларға қысқаша нұсқама жүргізу. Қауіпсіздік ережелерімен танысу үшін сілтеме бойынша өтіңіз STEAM сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері

Теориялық бөлім

Адам ағзасы – өзара байланысты және бірігіп, біртұтасты құрайтын органдар жүйесі. 

Мидың қызметі: сезім мүшелерінен келетін ақпаратты өңдеу, жоспарлау, шешім қабылдау, үйлестіру, қозғалыстарды басқару, эмоциялар, зейін, есте сақтау.

Өкпенің қызметі: атмосфера мен және қан арасындағы газ алмасуды қамтамасыз етеді.

Жүрек қызметі: жүрек-қан тамырлар арқылы дұрыс бағытта тұрақты және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ететін сорғы

Бүйректің қызметі: ағзаны улы заттардан тазарту және артық сұйықтықты кетіру

Бауырдың қызметі: әртүрлі бөгде заттарды залалсыздандыру және дәрумендер мен минералдардың алмасуына қатысу

Асқазанның қызметі: асқазан жұтылған тағамның резервуары ретінде қызмет етеді, тамақ асқазанның ішінде араласады және асқазан сөлінің әсерінен қорытыла бастайды

Ішек қызметі: ішекте жеңілдетілген қоректік заттардың қанға соңғы сіңірілуі жүреді

Практикалық бөлім

Қадам 1. Барлық қажетті материалдармен танысыңыз

– ермексаз

– А 4 қағаз

-пластилинмен жұмыс істеу үшін

– кескіш немесе сызғыш

– адамның сұлбасы

Қадам 2. Қызғылт ермексаздың бір бөлігін алыңыз. Шар пішіндес және 2 жұқа сызық жасаңыз.

Қадам 3. Содан кейін шарға екі жолақ сызықтарды суретте көрсетілгендей ораңыз. 

Бұл ми!

Қадам 4. Қызыл ермексаздың бір бөлігін және көк түстің кішкене бөліктерін алыңыз.

Қадам 5. Содан кейін жүрек түрінде сопақ сфера жасаңыз және оған артерия мен тамыр қосыңыз-бұл қызыл және көк ермексаздар, тамырлар ретінде қызмет етеді

Бұл-жүрек!

Қадам 6. Кішкентай 2 дана көк және 1 дана жасыл ермексаз алыңыз. Пішіндерді өкпе түрінде жасаңыз. 

Бұл-өкпе!

Қадам 7. Біз асқазан жасаймыз!

Мұны істеу үшін қызғылт ермексаздың бір бөлігін алыңыз, шар пішіндес және жұқа сызық жасаңыз. Содан кейін 2 бөлікті қосыңыз. Ұзын сызық – бұл өңеш және асқазан.

Қадам 8. Асқазаннан кейін ішек жүреді. Қызғылт және/немесе қызыл ермексаздарды алыңыз. Ұзын сызық жасаңыз, содан кейін суреттегідей бәрін ирек сызық қылып ораңыз.

Қадам 9. Қоңыр ермексаздың кішкентай 2 бөлігін алыңыз бүйрек түрінде пішіндер жасаңыз. Содан кейін сары ермексазбен 2 ұзын сызық жасаңыз – бұл несепағар жүйесі ретінде

Қадам 10. Қоңыр ермексаздың бір бөлігін алып, бауыр жасаңыз.

Қадам 11. Біз адамның силуэтіндегі барлық мүшелерді реттілікпен байланыстырамыз:

– ми

– асқазан + ішек

– өкпе

– жүрек

– бауыр

– бүйрек

Қадам 10. Қоңыр ермексаздың бір бөлігін алып, бауыр жасаңыз.

Тапсырма!!!

Әр команданы кезекпен тақтаға шығарыңыз. Мүшелерді кезек-кезек атаңыз, ал оқушылар бір-бірімен бәсекелеседі кім мүшелердің орналасқан жерін тезірек көрсетеді.

Қорытынды

Бұл жобада оқушылар адам ішкі мүшелерінің орналасу реттілігі мен қызметін игерді. Осылайша, олар ермексаздан мүшелердің моделін жасады.

Бұл жобада әр оқушы екі санат бойынша STEAM титулымен марапатталады:

– Сіз өз бетіңізше органдарды зерттедіңіз, атап айтқанда олардың ағзадағы қызметі мен орналасуы, сіз нағыз зерттеуші ғалым және керемет дәрігерсіз!

– Сіз өз бетіңізше ермексаздан адам ағзаларын жасадыңыз.  Болашақта, осы саладағы білімді тереңдете отырып, сіз пациентке қажетті органдарды 3D принтерде басып шығарып, біреудің өмірін сақтай аласыз! Құттықтаймыз, сіз қазірдің өзінде жас биоинженерсіз!

Бағалау